• 09mar
        • SEN SA STAL SKUTOČNOSŤOU

Chceli sme niečo „in“. Spojiť našu základnú školu s verejnosťou. To sa aj podarilo. Koho osloviť, ak nie človeka spätého s Novou Baňou? Oslovili sme p. Jolanku Palajovú (trošku nám dopomohla aj jej sestra p. Danka Kupcová). Mať v škole niečo, čo vystihuje Novú Baňu a jej okolie. Tak sme p. Jolanku poprosili, či by našej škole nedarovala obraz, pretože je maliarkou zátiší, panoramatických prírodných scenérií, dedinských zákutí a mestských motívov.

Kvetinové zátišia poľných kvetov, či už červeného maku, bielych sedmokrások, alebo slnkom prehriatych slnečníc povznášajú nielen vizuálny dojem, ale súčasne prehrievajú srdce, ktoré priam jasá pri pohľade na toľkú kultivovanú krásu maľby. Krajinárske motívy, maľované dynamickým rukopisom…  I v nich autorka kladie dôraz nielen na obsah a formu, ale dôležitým prvkom na umocnenie sujetu je farba, citlivo vkomponovaná, vyjadrujúca atmosféru zobrazovanej krajiny. Autorka žije a tvorí v Žiari nad Hronom a je rodáčkou z Novej Bane. Svojej tvorbe sa venuje od roku 1998. Každoročne sa zúčastňuje mnohých súťaží, kde dosahuje veľmi dobré umiestnenia a tiež maliarskych sympózií na slovenskej i medzinárodnej úrovni. Je členkou umeleckej skupiny Detvianska umelecká kolónia (píše sa na stránke openartfest).

Darovala nám obraz, ktorý úzko súvisí s naším projektom ZELENÁ ŠKOLA. A prečo?

Pretože má názov "Zachovajte nás aj pre budúce generácie!"  A práve toto je úloha pre nás všetkých, aby naše deti vedeli ako vyzerala príroda, keď sme ich rodičia boli ešte malí.

Na tomto príklade vidíme, že stále existujú ešte dobrí ľudia, ktorí nezištne vyčaria úsmev na tvárach nás všetkých a vedia, čo je to urobiť radosť okolitej komunite. Určite sa jej to podarilo a sľúbila, že navštívi aj našu školu a niečo žiakov aj priučí.

Veď posúďte sami...

• HVIEZDOSLAVOV KUBÍN II.STUPEŇ

Aj II. stupeň nezaostáva a 05. 03. 2020 sa čitárňou niesli zaujímavé príbehy či poetické skvosty od našich recitátorov, ktorí i tento rok prekvapili a potešili:

V II. kategórii sme v poézii udelili tieto miesta:

1. Petra Šályová, V.C

2. Viktória Forgáčová, VI. A

3. Adrián Bátora, V. A

a v próze:

1. Zuzana Jančoková, V. B

2. Andrej Jacko, V. C

3. Patrícia Budinská, V. C

V III. kategórii sme v poézii udelili nasledovné miesta:

1. Lenka Šutková, VIII. B

2. Samanta Prochyrová, IX. A

3. Viktória Tomová, VII. A

a v próze:

1. Tadeáš Letko, VII. A

2. Samuel Šadlák, VIII. B

3. Viktória Barniaková, IX. B

Všetkým zúčastneným a aj umiestneným ďakujeme a srdečne blahoželáme!

• HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – ŠKOLSKÉ KOLO

Sily si zmeralo veľa talentovaných recitátorov 1.-4. ročníka.

Súťažilo sa v prednese poézie, kde sa víťazmi stali:

1. Katka Drgoňová z 1. C

2. Katka Jančoková  z 2. A

3. Marek Chudánik z 3. A

V prednese prózy sú víťazmi:

1. Kristián Horbov z 2. B

2.  Bianka Mišurová  zo 4. A

3. Sabinka Zigová z 3. B

Víťazom blahoželáme a postupujúcim držíme palce v obvodnom kole.

• MALÍ SPISOVATELIA

Zbierka príbehov a básničiek detí 1.stupňa PRÍBEHY A BÁSNE SPOD GUPNE uzrela svetlo sveta už aj v tlačenej podobe, za čo vďačíme p. Silvii Ďatkovej.

Veľmi sa tešíme, akých máme šikovných a talentovaných žiakov. Byť spisovateľom nedokáže byť každý. A ešte k tomu mať svoju tvorbu aj uverejnenú.

• Akadémia pre riaditeľov

Pomáhame riaditeľom rásť

Akadémia spája riaditeľov základných a stredných škôl Čiech a Slovenska s odborníkmi z firiem, neziskového sektora aj inovatívnych škôl, aby im sprostredkovala kvalitné vzdelávanie v starostlivosti o ľudské zdroje školy. V spoločnosti Profesia dlhodobo sleduje trendy v zamestnávaní pedagogických pracovníkov cez portál EDUJOBS a zároveň si uvedomuje, že vzťahy medzi riaditeľmi a učiteľmi majú veľký vplyv na deti a študentov, na ich prípravu na ďalšie uplatnenie v živote.

Naša pani riaditeľka absolvovala 2. modul tohto vzdelávania.

Ďakuje svojim kolegom (riaditeľom ZŠ a SŠ), lektorom a organizátorom (tentokrát Janke a Maťovi) za príjemne a inšpiratívne strávené chvíle a manažérke spoločnosti, Aničke, praje skoré uzdravenie. Vďaka patrí EDUJOBS a zainteresovaným -  Komenskému inštitútu (CEEV Živica), Informačnému centru o vzdělávaní EDUin, Nadácie pre deti Slovenska a MESA10.

• „UŽ SA FAŠANG KRÁTI“

Dnes sme zažili takéto príjemné prekvapenie. Ďakujem našim žiakom a p. vych. Blaženke Mihálikovej, že zachovávajú zvyky a tradície našich predkov. Fašiangy sú pôvodne pohanská slávnosť zasvätená bôžikovi vína a nestriedmosti Bakchovi alebo Liberovi. Tieto oslavy nazývané Bakchanália alebo tiež Liberália oslobodzovali od starostí všedného života hlavne svojím obsahom, čo bolo hodovanie až obžerstvo.

• Rozlúčka

P. upratovačku Aničku Fábryovú zavial vánok práve do našej školy, za čo mu veľmi pekne ďakujeme, pretože bola v tejto škole usmiatym slniečkom. Pri odchode do dôchodku jej prajeme hlavne veľa zdravia, šťastia, optimizmu, ktorý doteraz rozdávala aj nám. Nech sa venuje už len tomu, čo ju baví, a čo jej robí radosť. Ďakujeme jej za roky prežité medzi nami a za svedomito odvádzanú prácu.

• 05mar