• Medzinárodný projekt

GLOBE

„Je nesmierne dôležité zachovávať prírodné bohatstvo pre ďalšie generácie. Potrebujeme, aby naše deti prírode rozumeli a chránili ju.“

V školskom roku 2020/2021 sa naša škola zapojila do medzinárodného vedeckého a vzdelávacieho programu GLOBE, ktorý  na Slovensku vedie americká vládna agentúra NASA.

Je to projekt , prostredníctvom ktorého žiaci skúmajú prírodu a pomáhajú zlepšovať stav životného prostredia .

GLOBE je projekt , ktorý združuje  žiakov, učiteľov a vedcov , ktorí   navzájom spolupracujú a zdieľajú  namerané dáta o životnom prostredí na webe www.globe.gov.

Prostredníctvom tohto projektu má  naša škola  jedinečnú možnosť využívať rôzne vzdelávacie materiály, uskutočňovať merania a praktické experimenty , v ktorých  majú naši  žiaci možnosť rozvíjať svoje bádateľské schopnosti, posilňovať svoj vzťah k okoliu a  prírodným vedám.  Výsledky svojich meraní môžu žiaci následne aj zdieľať prostredníctvom aplikácie GrowApp a umožniť tak ich ďalšie spracovanie vedcami NASA.

Projekt nám navyše ponúka možnosť spolupracovať a  zúčastňovať sa stretnutí participujúcich krajín, nadväzovať s nimi kontakty a inšpirovať sa navzájom v aktivitách súvisiacich  so životným prostredím.

Počas nášho pôsobenia v projekte sme využili zaslané pomôcky a bádali pri Novobanskom potoku vedľa našej školy . Pomocou teplomera s čidlom sme zisťovali teplotu vody a okolitého prostredia, merali priezračnosť vody v pozorovacej trubici , či skúmali vodu a jej zloženie  pod mikroskopmi. S výsledkami našich meraní sme  sa zúčastnili viacerých medzinárodných konferencií a tak sme  mohli svoje skúsenosti odovzdať ďalším školám v Európe a Euroázii  .  Aktuálne sme dostali ponuku zúčastniť sa medzinárodných hier GLOBE-GAME, ktoré sa budú konať tento rok koncom mája v českom Zbirogu. Veríme, že nás vyberú a naši žiaci budú mať možnosť získať ďalšie vzácne skúsenosti v oblasti bádania a ochrany prírody.

Mrznúce bubliny

• Napadlo Vás niekedy pozorovať vo veľkom mraze bubliny?

Nás to zaujalo a tento týždeň bola na pozorovanie skvelá príležitosť, nakoľko teploty klesli pod -10 stupňov Celzia.

Deti boli naozaj kreatívne a sami vymysleli a vyrobili bublifuk. Slamkou potom vyfúkli bubliny a pozorovali ako mrznú a vytvára sa na nich ľadový vzor.

Keďže deti sú neskutočne zvedavé, zaujímalo ich, či ľadové bubliny aj prasknú... Čo myslíte???

Vyskúšajte a uvidíte. Prajeme príjemnú zábavu pri bádaní.

p.učiteľka: Evka Sučanová a žiaci 4. B

• ĎALŠIE AKTIVITY Z PROJEKTU GLOBE, KTORÉ APLIKUJEME V NAŠEJ ŠKOLE - GLOBE A NAŠE PANI UČITEĽKY
        • Dvojdňový seminár pre učiteľov a učiteľky zameraný na bádateľské vyučovanie a program GLOBE sa konal minulý týždeň počas dvoch dní v American Spaces Slovakia v Banskej Bystrici.

Aj v daždivom počasí a s úsmevom na tvári sme mali možnosť vyskúšať si pomôcky na meranie kvality životného prostredia, ktoré GLOBE triedy majú možnosť využívať. Vyskúšali sme si napr. zistiť pH vody, jej priehľadnosť , alkalitu či teplotu a tak si overiť kvalitu vody v blízkom jazere, či rieke.

Od skúsenejších kolegýň sme sa dozvedeli zásady bádateľsky orientovaného vyučovania tzv. BOV aj návrhy ako postupovať, aby bola HODINA PRE ŽIAKOV ZAUJÍMAVÁ. Naučili sme sa ako nahadzovať namerané dáta do databázy Globe.

Naučili sme sa niekoľkými spôsobmi zistiť AKÝ VYSOKÝ JE STROM. Meranie výšky stromu môžeme zaradiť medzi tzv. MEDZIPREDMETOVÉ AKTIVITY, pretože pri ňom využívame aj znalosti z matematiky. Na výpočet využijeme klinometer a goniometrické funkcie. Vypočuli sme si odbornú prednášku o aerosoloch vo vzduchu a ich meraniach a následne sme si vyskúšali MERAŤ HODNOTY CO2 v blízkosti rôznych prostredí, či meranie hodnoty aerosolov vo vzduchu prístrojom Calitoo. Bol to veľmi prínosný seminár, ktorý nás obohatil o nové POZNATKY A VEDOMOSTI, ktoré budeme môcť ďalej ODOVZDÁVAŤ DEŤOM.

Evka Sučanová a Majka Rudzanová