Na základe zvýšenej chorobnosti žiakov a na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vyhlasuje riaditeľka Základnej školy Jána Zemana Nová Baňa prerušenie výchovno–vzdelávacieho procesu na obdobie od 20. septembra 2017 do 22. septembra 2017. Stravníci Školskej jedálne budú automaticky odhlásení!
- 20sep
Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu
- 03júl
Koncoročný volejbalový turnaj
A je tu koniec ... nielen vysvedčením, ale aj koncoročným volejbalovým turnajom sme urobili bodku za školským rokom 2016/2017.
Všetko to vypuklo 29. 06. 2017. Šum, ruch, upevňovanie siete, dobrá nálada, radosť z hry, ... všetko prispelo k tomu, aby sme si tento predposledný školský deň spríjemnili.
Turnaj bol dobrovoľný. Za pomoci Michaely Beňačkovej sa mi podarilo „nadchnúť“ 30 žiakov. Družstvá boli zmiešané, tvorené bez ohľadu na vek a ročník s podmienkou minimálnej účasti dvoch dievčat. Vytvorených bolo 5 družstiev. Hralo sa formou každý s každým na dva víťazné sety do 15 bodov. Počas 4 hodín žiaci odohrali 10 zápasov. Zápasy boli vyrovnané a nakoniec zvíťazilo družstvo pod vedením kapitána Róberta Micháleka s tímovými hráčmi - M. Beňačková, V. Šurková, J. Polc, T. Kokoška, S. Horniak.
Na poludnie, za účasti novej pani riaditeľky, boli ocenení víťazi, ktorí si z turnaja odniesli diplom, medaily a sladkú odmenu. Po oceňovaní víťazov prišla na rad hra proti učiteľom. Šikovní študenti nás potrápili vo vyrovnaných zápasoch. S dobrým pocitom a poďakovaním sa žiakov za zorganizovanie turnaja sme sa okolo jednej hodiny poobede rozišli.
L. Považanová
- 27aug
Majstrovstvá Európy
Sarah Babicová - majsterka Európy v kumite team rotation!
Blahoželáme!
- 25apr
Veľkonočný volejbalový turnaj
„Zorganizujme ešte niečo podobné,“ s takouto prosbou prišli za mnou žiačky ôsmeho a deviateho ročníka vedené svojou „hovorkyňou“ Michaelou Beňačkovou. Žiačky reprezentovali našu školu v súťaži okresného kola vo volejbale, ktorá sa uskutočnila 14. 12. 2016 v ZŠ Jána Zemana v Novej Bani.
Odvtedy som hľadala vhodný termín, kedy by sa dal uskutočniť podobný turnaj. S prosbou o spoluprácu som sa obrátila na pani riaditeľku ZŠ Jana Zemana Máriu Považanovú, pána riaditeľa ZŠ Svätej Alžbety Branislava Pirháča a pána učiteľa Jozefa Foťka z Gymnázia Františka Švantnera. Aj vďaka ich pomoci pri organizácii a koordinácii deň 11. 04. 2017 patril deťom nášho mesta a volejbalu. Vzhľadom pre obrovsky záujem, až 70 žiakov, sa hralo v dvoch telocvičniach. V telocvični ZŠ Svätej Alžbety hralo 6 dievčenských družstiev, hlavným koordinátorom bol Jozef Foťko. V telocvični ZŠ Jána Zemana hrali 4 chlapčenské družstvá, hlavnou koordinátorkou som bola ja – Lucia Považanová. Pri rozhodovaní nám pomáhali dvaja žiaci septimy z Gymnázia Františka Švantnera, Filip Struhár a Marek Bielik. ZŠ Jána Zemana pre účastníkov turnaja sponzorsky zabezpečila prísun dôležitých vitamínov formou ovocia a potrebný pitný režim. Turnaj prebiehal od 8.30 do 12.00. Tesne po dvanástej hodine bolo oficiálne vyhlásenie výsledkov, po ktorom sa uskutočnila exhibícia. Žiacke tímy hrali proti tímu učiteľov. O účasť v exhibícii bol vysoký záujem, družstvá žiakov sa tvorili náhodne z účastníkov turnaja a menili sa po každom odohratom sete. Družstvo učiteľov tvorilo: Mariana Andrášiková, Slavomíra Foťková, Branislav Pirháč, Martin Dojčán, Jozef Foťko, Rudolf Vallo a ja.
Deň sme uzavreli síce z „posledných síl“, no s pocitom zadosťučinenia z dobre odvedenej práce umocnenej poďakovaním žiakov a prosbami o pokračovanie v spoločnom organizovaní podobných športových aktivít.
UMIESTNENIE:
Chlapci:
- miesto: GFŠ
- miesto: ZŠ J. Zemana – DEVIATACI
- miesto: ZŠ J. Zemana – 8.A
- miesto: ZŠ J. Zemana – 8.B
Dievčatá:
- miesto: GFŠ – TERCIA
- miesto: ZŠ J. Zemana – DEVIATAČKY
- miesto: ZŠ J. Zemana – MIX
- miesto: GFŠ – SEKUNDA
- miesto: ZŠ Sv. Alžbety
- ZŠ J. Zemana – ÔSMAČKY
PaedDr. Lucia Považanová
- 28mar
Učiť sa cudzie jazyky? V dnešnom svete nevyhnutnosť a veľká devíza!
Ako sme sľúbili, aj vo februári sa uskutočnili jazykové animácie z nemčiny. Šiestakov čaká voľba druhého cudzieho jazyka, preto sme im v ich rozhodovaní chceli trochu pomôcť....
Čo to teda naši žiaci opäť absolvovali? Prostredníctvom jazykových animácií si dali opätovné „rande“ s nemčinou, teraz je na nich a na ich rodičoch, ako sa ďalej rozhodnú. Snáď sme im to aspoň trochu uľahčili.
- 23jan
„Vianočné sviatky, vianočný čas, všetci sa náhlime, zastavme čas..."
Slová známej slovenskej vianočnej piesne boli tentokrát inšpiráciou pre vianočnú rozlúčku žiakov a ich učiteľov pred nástupom na zimné prázdniny.
Vianočnú atmosféru pred prázdninami priniesol bohatý program našich žiačok a žiakov, ktorý sme si všetci pozreli v miestnom kine. Deti sa predviedli v scénkach, v speve, v tancoch i v hre na hudobné nástroje. V programe mal svojich zástupcov každý ročník - od tých najmenších prváčikov až po najstarších deviatakov. Celý program moderovali naše deviatačky, Barborka a Stelka.
Milou bodkou za celým programom na javisku bola vianočná pieseň v podaní skupinky vyučujúcich. No a úplným záverom bolo posilnenie na cestu, všetci sme sa mohli pri odchode z kina ponúknuť medovníčkami, ktoré napiekli a ponúkali siedmaci.
- 27nov
Ako naši šiestaci „šprechovali“...
Milí rodičia, máte doma šikovníčku alebo šikovníka a chcete, aby bolo čo najlepšie pripravené na život? Dajte im príležitosť učiť sa jeden zo svetových jazykov, ktorým hovorí až 100 miliónov Európanov. Tak aj týmito slovami sa prihovára ( okrem množstva ďalších zaujímavých aktivít ) Goetheho inštitút so sídlom v Bratislave našim deťom, ktoré stoja pred voľbou výučby 2.cudzieho jazyka.
Vynikajúco prepracované aktivity na podporu vyučovania nemeckého jazyka v slovenských školách ponúka Goetheho inštitút prostredníctvom vyškolených animátorov. Školení animátori realizujú na základe záujmu jednotlivých škôl jazykové animácie, ktorých cieľom nie je naučiť, ale motivovať k učeniu nemeckého jazyka.
Prvý kontakt s nemeckým jazykom sme dopriali našim žiakom 6.ročníka v dňoch 26. 10. a 02. 11. 2016. Deti mali možnosť hravo odkrývať zaujímavosti nemčiny. Zábavnou formou sa v krátkom čase naučili po nemecky frázy typu „Ahoj, ako sa voláš?“, „Ako sa máš?“ a zároveň odpovede na tieto otázky.
To, že túto aktivitu zvládli výborne, bolo počas dňa počuť aj po chodbách školy, keď naši šiestaci bezprostredne a nahlas opakovali novonaučené nemecké frázy „ Hallo, wie gehtˈs?... Wie heißt du?...
A čo ďalej? Vo februári chystáme pokračovanie, nechajte sa prekvapiť!
- 25okt
Hovorme o jedle
Hovorme o jedle je súťažno-vzdelávacia aktivita, do ktorej sa zapojili aj žiaci našej školy. Táto súťaž sa niesla školou od 10. 10. do 14. 10. 2016 prostredníctvom rôznych tém, do ktorých prispeli žiaci všetkých ročníkov.
My, deviataci, sme si zobrali pod patronát súťaž Prečo kupovať slovenské potraviny a pre všetkých sme si pripravili jedlá v podobe folklórneho ducha a vo svojej Kolibe sme ponúkali vlastnoručne pripravené pochúťky a vítali mladších spolužiakov i učiteľov príjemnou ľudovou hudbou, ktorí počas jej tónov ochutnávali naše "výtvory": „Sedliacku pochúťku, Tradičné bačovo prekvapenie a Vidiecke pantofle“, tiež šťavnaté jabĺčka. Čudujete sa, čo sme to za jedlá podávali?
Sedliackou pochúťkou sme pomenovali nátierky, a to bryndzovú, tvarohovú a drožďovú. Pod Tradičným bačovým prekvapením sa skrývali výborné bryndzové halušky so slaninkou a pod Vidieckmými pantoflami voňavé štrúdle. Všetkým veľmi chutilo, veď sa aj rýchlo vyprázdnili podnosy a s chuťou sme si aj zatancovali. Ďakujeme, že ste prijali naše pozvanie a pochutili si na našich jedlách!
Okrem tejto akcie sa v našej škole konali aj iné, a to napr. tvorba Tekvicových panákov, diskusie, starým veciam sme dávali druhú šancu - odpad sa stal krásnym výrobkom, žiaci vytvárali i úvahy alebo sme si aj zdravo zabehali.
Preto veríme, že aj toto zrniečko prinesie bohatú úrodu!
(pozri Fotoalbum) Vaši deviataci!
- 16feb
Majsterka Slovenska
Športové úspechy Emy Müllerovej v sezóne 2015/2016
Ema Müllerová je žiačka ZŠ Jána Zemana Nová Baňa, ktorá svoju energiu a pohyb venuje športu. Je členkou stolnotenisového klubu STK Nová Baňa – Podlužany. O jej postoji k športu svedčia mnohé úspechy. Zúčastňuje sa turnajov v rámci Nitriansko-Trnavského kraja (krajské bodovacie turnaje), ale aj celoslovenských turnajov (Slovenský pohár mládeže). Súťaží v dvoch vekových kategóriách, a to sú najmladšie žiačky a mladšie žiačky. V sezóne 2015/2016 dosiahla niekoľko úspechov, z ktorých vyberáme tie najlepšie.
V kategórii mladšie žiačky dosiahla 1. miesto – majsterka kraja v štvorhre, 2. miesto na majstrovstvách kraja v zmiešanej štvorhre, 4. miesto v dvojhre TOP 12 v Topoľčanoch.
V kategórii najmladšie žiačky obsadila 6. miesto v dvojhre Slovenský pohár v Topoľčanoch a 7. miesto v dvojhre Slovenský pohár v Majcichove, 3. miesto v dvojhre TOP 12 v Topoľčanoch a 1. miesto v štvorhre Majstrovstvá Slovenska vo Valalikoch.
Medzinárodné turnaje, ako sú GRAND PRIX Prague 2016 a MALACKY OPEN 2016 jej priniesli i tieto umiestnenia, a to MALACKY OPEN 2016 9. – 16. miesto v dvojhre, 2. miesto v štvorhre a 2. miesto v kategórii družstiev (dvojhry aj štvorhry). GRAND PRIX Prague 2016 9. – 16. miesto v dvojhre a 3. miesto v súťaži družstiev.
- 19jan
Základná škola má novú školskú radu
Dňa 18. januára 2016 sa voľbou zástupcov pedagogických a nepedagogických zamestnacov a voľbou zástupcov rodičov žiakov školy ukončilo kreovanie novej školskej rady. Nová školská rada tak bude pracovať v zložení:
1. delegovaní zástupcovia zriaďovateľa: Natália Pinková, Maroš Marko, Ing. Jozef Koperdák, Marta Müllerová.
2. zástupcovia pedagogických zamestnancov: Mgr. Mariana Andrášiková, Mgr. Rudolf Vallo.
3. zástupcovia nepedagogických zamestnancov: Katarína Mičová.
4. zástupcovia rodičov: Ing. Bohumil Červenka, PharmDr. Petra Sabaková, PaedDr. Jana Letková, Veronika Sarvašová.
Funkčné obdobie terajšej školskej rady sa kočí v apríli 2016!
- 21mar
Zatmenie Slnka
Tento krásny prírodný úkaz sme aj my, všetci žiaci a pedagógovia, s nemým úžasom pozorovali v prvý jarný deň, t. j. 20. 03. 2015 .
Všetci prijali milé pozvanie od pána učiteľa Zimu a jeho žiakov z Astronomického krúžku. Prostredníctvom štyroch astronomických ďalekohľadov, skielok, atď., sme mohli nerušene pozorovať "prírodné pohrávanie sa".
Veľké poďakovanie patrí všetkým, ktorí nám sprostredkovali vynikajúco pripravené pozorovanie zatmenia Slnka!
(pozri Fotoalbum)
- 16feb
Výhra v RTVS
Žiaci siedmeho ročníka - už dnešní deviataci - si zmerali sily v súťaži "Daj si čas" v RTVS. Plní očakávania obsadili štúdio v Mlynskej doline a povzbudzovaní svojím neúnavným publikom sa pustili do boja v piatich súťažných kolách. Nenásilnou formou získali nové poznatky z našej histórie. A vďaka šikovnosti nášho štvorčlenného družstva (Miške Beňačkovej, Barborke Muchovej, Adamovi Letkovi a Danielovi Debnárovi), samozrejme, aj s podporou vynikajúceho publika zvíťazili! Domov si odniesli veľké množstvo zážitkov, vecnú odmenu a odznaky.
(pozri - relácia 13. 12. 2014 na STV1)
Blahoželáme!!!
- 21feb
Uplatnenie VZN mesta Nová Baňa č.8/2012 v podmienkach základnej školy
Základná škola Jána Zemana v Novej Bani oznamuje, že od 1.1.2013 vstupuje do platnosti VZN mesta Nová Baňa č.8/2012 zo dňa 13.12.2012, na základe ktorého sa v ZŠ od 01.01.2013 mení :
1. Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti školského klubu detí nasledovne :
- z 2 € na 3 € mesačne, ak dieťa odovzdá vzdelávací poukaz do ŠKD
- z 3 € na 4 € mesačne, ak dieťa neodovzdá vzdelávací poukaz do ŠKD
Mesačný príspevok uhrádza zákonný zástupca dieťaťa bezhotovostným platobným stykom alebo poštovou poukážkou na príjmový účet školy nasledovne:
- za mesiac január až marec najneskôr do 28. februára príslušného roka
- za mesiace apríl až jún najneskôr do 31. mája príslušného roka
- za mesiac september až december najneskôr do 31. októbra príslušného roka
2. Názov školského strediska záujmovej činnosti sa mení na centrum voľného času.
POZOR ZMENA!
3.Stravníci – žiaci od 01. 01. 2013 uhrádzajú aj režijné náklady vo výške 1,00 euro na mesiac.
Zamestnanci, iné fyzické osoby uhrádzajú režijné náklady vo výške 1,00 euro za 1 obed.
Zákonný zástupca dieťaťa, dospelý stravník je povinný uhradiť výšku (platbu) na stravné mesačne vopred bezhotovostným platobným stykom alebo poštovou poukážkou na stravovací účet. Ak platba na stravné nebude uhradená do 25. v mesiaci, vedúca školskej jedálne nie je povinná poskytnúť stravu deťom, žiakom alebo dospelým stravníkom.
- 23nov
Školská jedáleň na internete
Vážení rodičia, školská jedáleň pri ZŠ Jána Zemana Vám ponúka novú možnosť odhlasovania a zmeny obedov Vašich detí cez internetovú stránku našej školy.
Na našej internetovej stránke v sekcii školská jedáleň nájdete nový odkaz Odhlásenie a zmena obeda, po kliknutí naň zadáte prihlasovacie meno a heslo Vášho dieťaťa. Prihlasovacie mená a heslá dostali deti 23.11.2012 od svojich triednych učiteľov. Označením príslušného okienka v danom dni môžete obed Vášho dieťaťa zmeniť, ak neoznačíte žiadne políčko, dieťa bude z obeda v daný deň odhlásené. Zmena a odhlásenie z obeda cez internet bude možná do 13:30 hod v predchádzajúci pracovný deň, neskoršie zmeny nebudú akceptované. Odhlásenie z obeda v naliehavom prípade je možné telefonicky do 7:30 príslušného dňa na t. č. 045/6856985.
Riaditeľstvo ZŠ Jána Zemana
- 12nov
Chcete prihlásiť svoje dieťa do našej školy, alebo potrebujete požiadať o odpis vysvedčenia?
Ak chcete prihlásiť Vaše dieťa do našej školy, prosíme Vás, aby ste na zápis prišli k nám už s vyplneným tlačivom "Podklady pre prihlásenie žiaka". Tlačivo nájdete v časti "O škole" v ponuke "Download". V prípade, ak potrebujete vystaviť odpis vysvedčenia pre Vaše dieťa, príďte s vyplneným tlačivom "Žiadosť o vydanie odpisu vysvedčenia". V tejto časti ďalej nájdete okrem dôležitých vzorov tlačív (tlačivá na poukázanie 2 % z daní, tlačivo na ospravedlnenie žiaka...) aj úlohy z monitorovania deviatakov.
Ďakujeme
- 12nov
OD 1.9.2012 SA V NAŠEJ ŠKOLSKEJ JEDÁLNI ZAVÁDZA ČIPOVÝ SYSTÉM ODOBERANIA STRAVY.
Čo je to čipový systém?
Čipový systém slúži na evidenciu stravníkov a výdaj stravy pomocou čipových kľúčov RFID. Celý systém sa skladá z troch základných súčastí. Z čítacieho zariadenia, ktoré sa nachádza v kancelárií vedúcej školskej jedálne, ďalšieho čítacieho zariadenia, ktoré je umiestnené pri výdaji stravy a čipov RFID, ktoré bude mať žiak pri sebe. Pri odbere stravy priloží žiak svoj čip na čítacie zariadenie pri výdajovom okienku a toto čítacie zariadenie zobrazí na displeji jeho meno, priezvisko, triedu a samozrejme údaj, či má stravu zaplatenú a podá signál na výdaj stravy. Tiež signalizuje nezaplatenú stravu alebo opakovaný pokus o odobranie stravy. Na jeden čip je možné odobrať len jeden obed.
Teda od 1.9. 2012 sa na výdaj stravy v školskej jedálni prestávajú používať klasické stravné lístky.
Už 3.9.2012 žiak dostane obed len prostredníctvom čipu.
Akým spôsobom žiak získa čip?
Každý žiak (stravník) si zakúpi čip u vedúcej školskej jedálne zálohovou platbou za 2€. Tento čip bude žiak používať počas celej dochádzky do základnej školy (teda až do ukončenia 9. ročníka). Ak žiak raz bude odchádzať zo školy po ukončení 9. ročníka alebo skôr - povedzme prestupom na inú školu, odovzdá čip vedúcej školskej jedálne a tá mu vráti zaplatené 2€ späť. Ak žiak čip stratí, musí si zakúpiť rovnakým spôsobom ďalší čip tak, ako keby ho kupoval po prvýkrát. Stratený čip vedúca ŠJ zablokuje, aby sa nedal ďalej používať.
Treba pripomenúť, že samotný čip RFID nenesie okrem jedinečného 10-miestneho kódu žiadnu informáciu o žiakovi, nie sú na ňom uvedené žiadne žiakove údaje. Tie sú len v počítači u vedúcej ŠJ. Preto pri strate čipu sa z neho o žiakovi nik nemôže dozvedieť jeho osobné údaje a pod..
Čip si môže žiak po prvýkrát zakúpiť u vedúcej školskej jedálne v dňoch od 15.8.2012 do23.8.2012 – každý deň v čase od 800 do 1500 hod.
Nastávajú zmeny aj v platení za stravu?
Výška stravného sa pre školský rok 2012/13 nemení. Teda žiak I. stupňa zaplatí za stravu 1,01€/obed, žiak II. stupňa 1,09€/obed. Stravné je však potrebné uhrádzať v dostatočnom predstihu, aby do začiatku nasledujúceho mesiaca boli peniaze pripísané na účte školskej jedálne. Inak sa čip dieťaťu zablokuje a nebude mu možné vydať stravu. Teda ak platíte za stravu poštovou poukážkou (šekom), treba tento zaplatiť najneskôr okolo 23. dňa bežného mesiaca na nasledujúci mesiac, lebo peniaze po takejto platbe prídu na účet ŠJ až za 4-5 dní. Ak platíte za stravu trvalým príkazom z vašej banky, príp. cez Internet banking, treba platbu zrealizovať najneskôr okolo 26.- 27. dňa bežného mesiaca, aby peniaze na účet v ŠJ prišli načas. (To znamená, že napr. peniaze za stravu na mesiac október musia byť na účte ŠJ do konca septembra - presne povedané posledný pracovný septembrový deň!)
Na mesiac september 2012 treba stravu uhradiť tak, aby peniaze boli na účte ŠJ najneskôr 31.8.2012.
Stravné platíte na číslo účtu 1665850055, kód banky 0200, ako variabilný symbol uvádzate číslo dieťaťa z databázy ŠJ (prideľuje ho vedúca ŠJ) a do poznámky uvediete meno dieťaťa a triedu.
Veríme, že čipový systém prinesie v školskej jedálni presnú a rýchlu evidenciu stravníkov, presnú a rýchlu evidenciu platenia stravného, odoberania obedov, zlepší systém prihlasovania a odhlasovania sa zo stravy, výberu z dvoch jedál, zrýchli výdaj stravy, úplne vylúči zo školskej jedálne žiakov, ktorí sa v nej nestravujú a pod.
- 12nov
RODIČOM BUDÚCICH PRVÁKOV !
Na tomto mieste prinášame list primátora mesta Nová Baňa Mgr. Jána Havrana určený rodičom všetkých budúcich prváčikov. Môžete si ho prečítať kliknutím na odkaz: list_primatora.pdf
- 16feb
Čo čaká na budúcich prváčikov? - rozhovor s Mgr. M.Považanovou pre NN
Rozhovor s Mgr. Máriou Považanovou, riaditeľkou ZŠ Jána Zemana pre NOVOBANSKÉ NOVINY
- Mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí dňa 27.06.2012 schválilo príspevok 50 EUR na 1 prváka na nákup potrebných učebných pomôcok v ZŠ Jána Zemana, ktorej zriaďovateľom je mesto Nová Baňa. Ako vy ako riaditeľka tejto školy vnímate toto rozhodnutie zastupiteľstva? Čo konkrétne plánujete budúcim prvákom za tieto prostriedky zabezpečiť?
Myslím si, že je to správne a dobré rozhodnutie a treba sa zaň primátorovi a všetkým poslancom poďakovať. Treba jednoznačne finančne podporiť rodičov, aby prekonali ťažkosti súvisiace so začiatkom školského roka. Za tieto prostriedky chceme deťom zabezpečiť sadu pracovných zošitov, úbor na telesnú výchovu, pomôcky na výtvarnú výchovu a pracovné vyučovanie. A všetci vieme, že dnes tieto veci nie sú lacnou záležitosťou. Je to zrejme po prvýkrát v histórii Novej Bane, čo primátor mesta za pomoci poslancov dokázal presadiť takúto požiadavku.
- Čo zaujímavé chcete ponúknuť deťom v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu v školskom roku 2012/2013 – plánujete nejaké novinky?
Tých noviniek je viacero – spomeniem aspoň niektoré.
- Vyučovanie cudzieho jazyka od 1. ročníka kvalifikovanými pedagogickými zamestnancami.
- Úvodné kurzy pre žiakov zamerané na režim dňa prváčika, zdravotnú výchovu, dopravnú výchovu a pod.
- Zážitkové učenie.
- Účasť na pobytoch v škole v prírode, plaveckom a lyžiarskom výcviku.
- Organizovanie zahraničných exkurzií.
- Aktívna práca s informačnými technológiami – máme k dispozícii 4 učebne s interaktívnou tabuľou, 4 učebne s výpočtovou technikou, odborné učebne vybavené dataprojektormi.
- Využívanie edukačných programov od renomovaných firiem schválených ministerstvom školstva.
- Vyučovanie takých predmetov zo školského vzdelávacieho programu, ktoré iné školy na okolí neposkytujú – napr. mladý záchranár, pracovné vyučovanie, regionálna výchova ...
- Vyučovanie predmetov, v ktorých si žiaci rozvíjajú porozumenie textu, kritické myslenie a aktívne sa učia učiť sa pomocou najmodernejších postupov (ako napr. sú sokratovská metóda, situačná metóda, inscenačná metóda, stratégia učenia a myslenia EUR, stratégia SQ3R a pod). K tomuto predmetu máme svojpomocne vyvinuté kvalitné učebné osnovy vlastnými pedagogickými zamestnancami, ktorým sa dostalo uznania i na celoslovenských konferenciách a ktoré im boli uverejnené napr. v knihe Metakognitívne stratégie rozvíjajúce procesy učenia sa žiakov, ktoré vydalo MPC Bratislava v roku 2011.
- Učíme žiakov prezentovaniu vlastných výsledkov práce.
- V nemalej miere sa úspešne rozvíja e-Learning školy, kde sú žiakom prideľované učivá na Internete zamerané na osvojenie si nových poznatkov, opakovanie a precvičovanie učiva, zadávané domáce úlohy, ktoré môžu žiaci posielať učiteľovi po Internete, priniesť vytlačené do školy ( žiakom, ktorí nemajú doma tlačiareň je umožnené vytlačiť si úlohu pred vyučovaním v učebni PC) atď.
A v takto nastúpenom vysokom trende chceme pokračovať naďalej.
- A ako je to s časom mimo vyučovania, ktorý môžu deti vo vašej škole stráviť v školskom klube detí a v školskom stredisku záujmovej činnosti? Čo pre nich chystáte?
Žiakov čaká v tomto školskom roku bohatý výber krúžkovej činnosti, či už v školskom klube detí alebo v školskom stredisku záujmovej činnosti. Veď len v uplynulom školskom roku tu pracovalo 25 krúžkov (pod vedením skúsených pedagógov a externých zamestnancov), v ktorých pracovalo celkom 344 detí. A výsledky práce týchto krúžkov boli skutočne pekné, dosiahli sme popredné umiestnenie v niektorých súťažiach až v rámci Slovenska. Samozrejme, že pre budúci rok chceme túto ponuku ešte rozšíriť. Sami žiaci si prakticky budú môcť navrhnúť krúžok, ktorý by chceli navštevovať, navrhnúť jeho obsahovú náplň, vedúceho, formu krúžku a pod.
Na žiakov čakajú akcie ako napr.:
- Imatrikulácia, pre žiakov 1 ročníka – pasovanie za žiakov školy.
- Noc plná strašidiel a mnoho ďalších príležitostných aktivít.
Čo sa týka ŠKD, ten je v prevádzke denne od 600 do 1700hod. a podľa požiadavky rodičov sa tento čas dá variabilne meniť. Činnosť ŠKD a ŠSZČ sa ďalej vo veľkej miere zameriava na aktivity, pri ktorých môžu žiaci pomíňať svoje kultúrne poukazy na podujatia a nemusia za ne platiť v hotovosti.
Pristúpili sme aj k takému riešeniu, že ak žiak odovzdá škole v septembri vzdelávací poukaz, platí mesačne do ŠKD 2€ , ak neodovzdá poukaz platí 3€.
Naviac, každý žiak ktorý odovzdá škole vzdelávací poukaz, môže navštevovaťvšetky krúžky v ŠSZČ, ktoré si vyberie ( a môže ich mať napr. aj 5),zadarmo.
- Súčasťou vašej základnej školy je aj školská jedáleň, ktorá poskytuje stravovanie nielen pre deti ZŠ J. Zemana ale aj pre deti ZŠ sv. Alžbety. Počuli sme, že od septembra 2012 by sa mal v jedálni zmeniť stravovací systém. Čo okrem toho, že deti budú chodiť do jedálne s čipovou kartou namiesto papierových stravných lístkov táto zmena prináša? Ako sa majú na to pripraviť deti a ich rodičia?
Stravovací systém využívajúci prácu s čipovými kartami nahrádza klasický systém objednávania a odhlasovania stravy – lístkami. Jeho úlohou je uľahčiť a zjednodušiť prácu v školskej jedálni spojenú s objednávaním a odhlasovaním jedál, výdajom, evidenciou, normovaním stravy a vyúčtovaním stravného.
Čipový systém slúži na evidenciu stravníkov pomocou čipových kľúčov RFID. Celý systém sa skladá z čítacieho zariadenia, nachádzajúceho sa v kancelárií vedúcej jedálne, ďalšieho čítacieho zariadenia, ktoré je umiestnené pri výdaji stravy, a čipov RFID .
Stravník pri výdaji stravy priloží svoj čip k zariadeniu a kuchárka hneď vie jeho meno a triedu, ktorú navštevuje. Ak sa čítačka po priložení čipu rozozvučí hlasným tónom, znamená to, že tento stravník buď nemá zaplatenú stravu, nie je na daný deň na stravu prihlásený, alebo sa ju pokúša opätovne odobrať. Čipové kľúče sú vodeodolné a nárazuvzdorné, takže je možné ich nosiť na kľúčoch, alebo ako prívesok na krku. Stravníkovi je v prípade straty možné jednoducho priradiť nový čip (stratený však už len za úhradu).
Čipový kľúč si zakúpi každý stravník u vedúcej jedálne vo výške 2,- € v termíne od 15.8.2012 do 27.8.2012. Keď raz bude zo školy odchádzať, či už ako deviatak alebo piatak na inú školu, vráti vedúcej jedálne čip a dostane späť svojich 2€. Teda prakticky si čip len zapožičiava.
Platby za stravu sa uhrádzajú mesiac vopred bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou do 25.dňa v mesiaci. Platba sa považuje za uhradenú až pripísaním uhradenej čiastky na účet školskej jedálne. Stravníkovi, ktorý nedodrží uvedený termín platby za stravu, bude od nasledujúceho mesiaca poskytnutá strava len odo dňa pripísania jeho úhrady na stravovací účet. Dôležité pri platbe je bezchybne vypísať hlavne variabilný symbol, ktorý má pridelený každý stravník, aby sa predišlo prípadným nedorozumeniam.
Podrobnejšie informácie budú zverejnené na našej www stránke .
- 27nov
Upravený Vnútorný poriadok pre žiakov školy
V časti "Interné predpisy" je zverejnený upravený Vnútorný poriadok pre žiakov školy" platný od 1.9.2013
- 12nov
Recyklohry
Naša Základná škola sa zapojila do projektu Recyklohry, ktorý je zameraný na zber drobných elektrospotrebičov (staré kalkulačky, mobily, pokazené varné kanvice, MP3 prehrávače a podobne), podrobnejšie informácie o zbernom odpade budú žiakom k dispozícii v triedach . Pomocou rôznych zábavných a praktických aktivít si deti môžu overiť vedomosti o separácii odpadu a rozvíjať vzťah k prírode.
Organizátorom projektu je spoločnosť ASEKOL SK, ktorá poskytne škole nádobu na zber elektrospotrebičov. Elektroodpad môžu žiaci nosiť do školy, o spôsobe odovzdania budú informovaní.
Za zber nám budú pridelené body, ktoré si pripíšeme na účet. Body sa dajú taktiež získať prostredníctvom plnenia rôznych zábavných i vedomostných úloh. Na svoje si prídu tí, ktorí radi vymýšľajú a tvoria ale aj tí, ktorí informácie vedia zozbierať a zužitkovať v úlohách.
Za dosiahnutý počet bodov si škola môže vybrať darček podľa katalógu, ktorý je dostupný na stránke www.recyklohry.sk. Budeme veľmi radi, ak i rodičia podporia snahu svojich detí a pomôžu im získať pekné ceny, veríme teda vo vzájomnú spoluprácu...
Dúfame, že projekt vzbudí v našich žiakoch záujem o životné prostredie, rozšíri ich vedomosti a v nemalej miere podporí tvorivosť a fantáziu, ktorá je každému dieťaťu blízka.
ZŠ. J. Zemana rozšírila zberom elektroodpadu svoj systém separácie, v súčasnosti škola odpad triedi aj na papier, kovy, plasty.