• Školský rok 2018/2019

Projekt „Zelená škola“

Naša škola sa v tomto šk. roku zapojila do medzinárodného projektu „Zelená škola“. Cieľom projektu je, aby sa žiaci za pomoci učiteľov a rodičov naučili riešiť reálne environmentálne problémy našej školy. Keďže v súčasnej dobe sa nestačí o problematike životného prostredia len rozprávať,  našou úlohou  je  naučiť sa zmeniť svoje  konanie. Spoločne so žiakmi  budeme bádať, aký vplyv má prevádzka našej školy na životné prostredie, respektíve akú ekologickú stopu zanecháva v prírode. Členovia kolégia Zelenej školy, ktorí budú touto činnosťou poverení, sa veľmi potešia, ak im budete pri monitorovaní reálnej situácie nápomocní. O výsledkoch budete priebežne informovaní na nástenkách Zelenej školy a prostredníctvom internetovej stránky.

koordinátorky projektu „Zelená škola"
          _____________________________________________________________________________________________________________________________________

Október v Zelenej škole
                   Začiatok roka bol pre náš projekt náročný. Počas mesiacov  september a október sme my, koordinátorky, chodili po škole , predstavovali náš projekt a hľadali deti, ktoré by sa do projektu zapojili a pomáhali nám meniť myslenie na našej škole na ekologickejšie a pre našu planétu a naše okolie  prijateľnejšie. Na prvom stupni, to bolo super, pretože tam sa nám hlásilo veľa detí. Horšie to bolo na druhom stupni, kde už nadšenia robiť niečo navyše až toľko nebolo a boli sme vďačné aj za tých pár nadšencov ,ktorí boli ochotní do projektu ísť s nami. Dohodli sme si termín najbližšieho stretnutia na november.

Stretnutie členov Zelenej školy

Dňa 14. novembra 2018 sa uskutočnilo 1. stretnutie členov kolégia Zelenej školy. Témou tohto stretnutia bola tvorba Environmentálneho auditu školy na vybranú tému - ODPAD. V priebehu mesiaca musia jeho členovia  zistiť  prostredníctvom vypracovania pracovných listov reálnu situáciu separovania odpadov v našej škole a nákladov s ním spojenú. V závere  auditu musia uviesť, aké pozitíva a negatíva počas vypracovávania zistili a vymyslieť plán , ako čo najlepšie zefektívniť separovanie a znižovanie odpadu v našej škole. Uvidíme, ako sa im to podarí a čo svojím skúmaním zistia. Po vyhodnotení všetkých  výsledkov  Vás budeme o nich  informovať!

Eva Sučanová
                                                                                                             koordinátorka projektu

Kolégium Zelenej školy

Dovoľte, aby sme Vám predstavili kolégium –tím Zelenej školy , ktorý bude na našej škole nápomocný pri realizácii   rôznych projektov  z environmentálnej  oblasti

Koordinátori: Mgr. Eva Sučanová

Lenka Šutková,  VIII. B
          Veronika Kyseľová,  VIII. B

2. Stretnutie členov Zelenej školy

Dňa 20. februára 2019 sme absolvovali 2.oficiálne  stretnutie kolégia  Zelenej školy, na ktorom  sme sa rozprávali o význame projektu, výsledkoch environmentálneho auditu školy a aktivitách našej  školy v projekte v budúcom školskom roku. Každý člen mohol predniesť zaujímavé postrehy a nápady z oblasti životného prostredia a s ním spojenou redukciou odpadu.
          Radi by sme Vás teraz  informovali  o výsledkoch environmentálneho auditu našej školy.

AUDIT ŠKOLY:
                 Počas mesiacov december a január robili členovia žiackeho tímu Zelenej školy prieskum našej školy. Zameriavali sa v ňom na to , čo robíme - nerobíme v prospech stavu s odpadmi. Ich zistenia boli nasledovné:

Pozitíva:
          - Robíme zber starého papiera.
          - Zbierame vrchnáčiky z PET fliaš.
          - Zbierame ALU plechovky.
          - Žiaci 1. stupňa majú dosť vedomostí
           o triedení odpadu.
          - Chodíme na Enviropodujatia
          -  Školská jedáleň používa gastro      balenia

Negatíva:
          - V automate sa používajú jednorazové plastové poháriky.
          - Máme veľkú spotrebu papiera.
          - Nedostatok košov na separovanie odpadu.
          - Triedy nemajú koše na triedený odpad.
          - Škola nemá kompostovisko na bio odpad.
           - Žiaci nosia na desiatu PET fľaše a mikroténové  vrecúška.
          - Žiaci nevedia správne triediť odpad.
            Tešíme sa zo zistených pozitív a budeme sa snažiť odstrániť všetky negatíva!

Ak aj Vám záleží na budúcnosti našej planéty a životnom prostredí nášho mesta a školy a máte tvorivé EKO - nápady ako ho zlepšiť, príďte medzi nás a podeľte sa s nami o ne. O ďalšom termíne stretnutia tímu Zelenej školy Vás budeme včas informovať.

3. Stretnutie členov Zelenej školy

Dňa 20. júna 2019 sa uskutočnilo posledné stretnutie členov kolégia Zelenej školy v tomto šk. roku. Teší nás, že prišli medzi nás aj nové posily z nižších ročníkov a prekvapili nás svojimi nápadmi a nadšením.
          Posledné mesiace sme sa venovali tvorbe a písaniu Environmentálneho akčného plánu (EAP), ktorý sme museli do marca napísať a následne po niekoľkých pripomienkovaniach upraviť. Tento týždeň nám konečne prišla správa, že náš  plán bol úspešne schválený  regionálnou koordinátorka programu Zelená škola,  Miroslavou Sliackou.
                Z tejto informácie sa veľmi tešíme a veríme, že náš EAP  úspešne začneme plniť v novom školskom roku.
                Čaká nás v ňom množstvo zaujímavých aktivít, veľa možností lepším smerom zmeniť naše eko-myslenie, aby sme si čo najdlhšie mohli zachovať našu planétu krásnu a zelenú.

Eva Sučanová
                     koordinátorka Zelenej školy